قول شرف

آسانسور ساختمان خراب شد. شرکت پشتیبان ، هزینه تعمیرو بیشتر از دو میلیون تخمین زد. یکی از همسایه ها ادعا کرد کسی رو میشناسه که  با مبلغ خیلی کمتر دستگاه و راه میندازه. کافکا میگه از نشانه های کلاهبردارا اینه که  وعده حل ارزان مشکلاتو میدن. بی خیال کافکاجان. همسایه های ما حتی اسمت را نشنیده اند و من هم یک رای در ساختمان بیش ندارم.  تعمیرکار جدید آمد. وعده داد با  سیصد هزار تومن مشکلاتو حل میکنه.  خود کافکا هم بود قبول می کرد. یکی دو روزی آمد و کارهایی کرد و برای خرید لوازم دویست هزار تومنی گرفت .هر روز هم وعده می داد که امشب حتماراه  می افته.

از همان خلف وعده اول به همسایه معرف هشدار دادم ولی ایشان تمام قد از  اوستا حمایت کرد . از شرکت معتبر و قدیمی اش گفت و از شناخت 14ساله  اش .

یک هفته بعد. همسایه زنگ زده که طرف کلاش و کلاهبرداره و آمارشو از همکاراش گرفته ، طرف شرکتم نداره. جواب تلفنا رو هم نمیده. برد اصلی آسانسورم با خودش برده.زرشک.

فردای یک هفته  بعد. همسایه خوشحال و خندان زنگ زده که گیرش آوردم. رییسم کاملن میشناسش و با یه تلفن کشوندش اداره و اونم گریان و پشیمان قول شرف داده تا چهارشنبه ظهر آسانسور و صحیح و سالم تحویل بده.

همسایه بابت این قول شرفی که گرفته توقع مدال لیاقت  داره. پشت تلفن داد زدم مرد حسابی دویست تومن و بردی که برده رو ازش می گرفتی. آدمی که دائم دروغ میگه قول شرفش چه ارزشی داره. جالبه این اتفاق مال همون روزیه  که همه جا صحبت از قول شرف یک قاضی بود.

.

چهارشنبه ظهر آمد و رفت و همسایه همچنان شماره آقای قول شرف و می گیره و امیدواره جواب بده.

 

پ.ن: 1)کافکا گفته  وظیفه ما اینه که سنگ پرتاب کنیم اینکه در نتیجش چند تا موج به وجود میاد به ما ربطی نداره.

        2) جناب همسایه ما هم معتقده وظیفه ش اینه که سنگ پرتاب کنه و  اینکه در نتیجش سر چند نفر میشکنه مهم نیست.

 

 

 

/ 6 نظر / 18 بازدید
امير

يك دزد قول شرف بده درست مثل اين ميمونه كه شخصي فرزندي نداشته باشد و به جان بچه اش قسم بخورد.

روزبه

اونقدر پولدار نيستم كه جنس ارزون بخرم ( ضربالمثل انگليسي ) ياد فيلم قول افتادم و اون پليس بيچاره كه بر سر قولش ديوانه شد

الهام

دقت کردی معمولا کسی که بی شرف تره خیلی از کلمه قول شرف استفاده می کنه

لیلا

آخ، آخ!! اون هم در مورد آسانسور. حالا فک کن طبقات بالا باشی و زانو دردی!

پرشکوه

یه نتیجه گرفتم کارگرها کار رو نصفه و نیمه انجام میدن و پول رو دولا و پهنا حساب می کنند بعضی ها همان نصفه را هم انجام نمی دهند.